Gdy chce się założyć firmę na samym początku niezbędne jest podjęcie decyzji w jakiej formie prawnej warto założyć firmę. W poszczególnych branżach nieco inne formy prowadzenia działalności mogą lepiej się sprawdzić. Warto również brać pod uwagę, choćby to jak zamierza się prowadzić księgowość, czy jak zamierza się rozliczać z podatków.

Znaczenie formy prawnej firmy

Obecnie można założyć firmę za pośrednictwem Internetu. Pozwala to znacznie szybciej zrealizować proces zakładania firmy bez konieczności wychodzenia z domu. Nawet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można zakładać przy wykorzystaniu Internetu. Jest to dużym ułatwieniem dla osób, które nie mają czasu na odwiedzanie różnych urzędów.
Wybranie odpowiedniej firmy prawnej dla zakładanej firmy ma bardzo duże znaczenie. Jeśli nie ma się pewności, co będzie lepszym rozwiązaniem dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z doradztwa ze strony specjalistów zajmujących się tworzeniem firm. Wówczas można liczyć na to, że doradca wskaże bezpieczną formę prowadzenie firmy. Dodatkowo zakładanie firmy pozwala wybrać takie rozwiązania, które następnie ograniczą wysokość płaconych podatków. Dodatkowo można zdecydować się na różne formy prowadzenia księgowości, gdzie można decydować się na prostą księgowość, jak rozliczenie ryczałtowe, co pozwala nawet samodzielnie prowadzić księgowość. Postawić można również na prowadzenie księgowości z możliwością rozliczania podatku VAT, co jednak najczęściej wymaga korzystania z obsług profesjonalnych firm księgowych.

Zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej

Zdecydowanie najłatwiej jest założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Taka działalność może być wpisana w CEDIG. W ten sposób można znacznie szybciej dokonać rejestracji w stosunku do spółek, które wymagają zarejestrowania firmy sądownie.

Jednak przy zakładaniu takiej firmy warto brać pod uwagę:

– że korzystniejsze jest zakładanie firmy drugiego dnia miesiąca, gdyż dłużej będzie przysługiwał tak zwany mały ZUS,
– aby nazwa nie była trudna do wypowiedzenia,
– czy zamierza się opłacać składkę zdrowotną.

Warto decydować się na takie rozwiązania przy zakładaniu jednoosobowych działalności gospodarczych, które zmniejszają ilość formalności. Ma to duże znaczenie, gdy chce się skrócić czas, w którym będzie można założyć firmę oraz realizować działalność. Przy zakładaniu firmy niezbędne jest określenie, czy zamierza się korzystać z firmowego konta bankowego oraz czy zamierza się korzystać z obsługi księgowej ze strony zewnętrznych firm.