Wybór drukarki będzie bezpośrednio wpływał na koszty jej użytkowania. Jednak przy wybieraniu drukarek trzeba brać pod uwagę również wydajność drukowania, jak też jakość wydruków. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku firm, które najczęściej drukują znacznie większe ilości materiałów.

Rodzaje drukarek

Decydować można się na takie typy drukarek jak między innymi:
– drukarki laserowe,
– drukarki atramentowe,
– drukarki igłowe,
– drukarki fotograficzne.
Obecnie wybór najczęściej obejmuje modele atramentowe lub laserowe. W tym względzie odpowiadając na to, czy lepsza będzie drukarka atramentowa czy laserowa niezbędne jest określenie jak zamierza się drukarkę użytkować.

Sposób użytkowania drukarek

Przy wybieraniu urządzeń komputerowych trzeba przede wszystkim określić to w jaki sposób zamierza się urządzenie używać. Ma to bezpośrednie przełożenie między innymi na to jak drogie i oferujące rozbudowane funkcje urządzenia warto jest wybrać. Jednocześnie można postawić na takie urządzenia, które posiadają bardziej rozbudowane gwarancje, co przydaje się w przypadku intensywnego użytkowania drukarek. Wówczas uszkodzenia części drukarek mogą pojawiać się znacznie częściej.

Jak działa drukarka laserowa, a jak atramentowa?

W drukarkach laserowych wykorzystywane są tonery do drukowania. Natomiast za utrwalenie wydruku odpowiada światło lasera. Do atutów tego typu drukarek można zaliczyć szybkość druku oraz niski koszt eksploatowania drukarek.
Natomiast drukarki atramentowe działają na tusz. Za drukowanie odpowiada głowica drukująca. W drukarce znajduje się również dozownik tuszu. Atramentowa drukarka będzie znacznie tańsza podczas realizowania zakupów, ale będzie znacznie droższe podczas eksploatacji. Wynika to przede wszystkim z konieczności dokonywania wymiany tuszy do drukarek, które są kosztowne. W wielu modelach nowe tusze mogą kosztować niemal tyle co sama drukarka.

Zalety i wady różnych typów drukarek

W przypadku domowego użytkowania zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może być decydowanie się na drukarki działające na tusze. Takie drukarki można kupić za niską cenę, a niskie zużywanie tuszu przy drukowaniu nie wymaga częstego wymieniania tuszów. Przy korzystaniu z takich drukarek można uzyskać optymalną rozdzielność drukowanych materiałów.
Gdy chce się drukować znacznie większe ilości materiałów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie postawienie na drukarki laserowe. Wówczas można liczyć na dużo mniejsze koszty eksploatowania szczególnie przy drukowaniu bardzo dużej ilości materiałów. Wynika to z faktu, że tonery do takich drukarek są znacznie tańsze od tuszów, a jednocześnie są one w stanie wystarczyć na znacznie dłużej.