Planujesz wakacyjny wyjazd, ale nie możesz zabrać wtedy ze sobą własnego auta? W takim przypadku dobrym wyborem będzie wynajęcie pojazdu na miejscu. Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć?

Wypożyczalnie samochodowe w okresie wakacyjnym przeżywają prawdziwe oblężenie. To właśnie wtedy na wynajęcie własnego auta decyduje się wiele osób, którym zależy na wysokim komforcie podróży – bez potrzeby korzystania z komunikacji miejskiej lub też tam, gdzie jest ona niedostępna.

Koszt wynajmu samochodu

Bardzo często wynajem samochodów kojarzy się jako usługa bardzo droga, jednak w rzeczywistości wcale nie jest ona związana ze sporym wydatkiem.

Oczywiście, bardzo dużo zależy w tym przypadku od wybranej wypożyczalni, a także wynajętego samochodu, dlatego też najlepiej zapoznać się z dostępnymi ofertami przez skorzystaniem z usług, aby znaleźć dla siebie najkorzystniejszą ofertę.

Główny koszt usługi powiązany jest z rodzajem samochodu – tutaj duże znaczenie ma jego klasa, dlatego też za mniejsze, miejskie auto można zapłacić mniej niż za to duże, bardziej luksusowe.

W związku z tym za wynajem samochodów trzeba zapłacić od około 80 do 250 złotych za jeden dzień.

Warto przy tym zaznaczyć, ż koszt wynajmu powiązany jest także z czasem zawarcia umowy. Zatem najwyższa cena pojawi się wtedy, gdy chcemy wynająć auto na jeden dzień. Z kolei wtedy, gdy wynajem ma trwać dłużej, na przykład przez cały tydzień, wówczas koszty w przeliczeniu na jedną dobę mogą być już niższe.

Najlepiej zatem zapoznać się z ofertami, które obecnie można również sprawdzić na stronach internetowych wypożyczalni.

Dodatkowe opłaty związane z wypożyczeniem auta

Jednak koszt wynajmu samochodu to jeszcze nie wszystko, z czym muszą liczyć się osoby korzystające z usług wypożyczalni. Jakie jeszcze wydatki mogą się wtedy pojawić?

Przede wszystkim warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie obejmuje wynajmowany pojazd. To podstawowe najczęściej nie chroni kierowcy w pełni w sytuacji, gdy wywoła on przypadkowo jakieś zdarzenie. Warto zatem zapoznać się z dostępnymi ofertami ubezpieczeń dodatkowych – to zwykle koszt 150-250 złotych, ale daje większy komfort podróży.

Także kierowca musi liczyć się z dodatkową opłatą wtedy, gdy przekroczy limit kilometrów. Warto więc zobaczyć, czy wynajem samochodów związany jest wówczas z limitem czy też auto nie ma takiego ograniczenia. Gdy limit będzie przekroczony, opłata kilkudziesięciu groszy będzie dodana do każdego pokonanego kilometra.

Inne koszty to także: podstawienie i odbiór auta z innego miejsca, wypożyczenie dodatkowego wyposażenia, opłata za drugiego kierowcę.